Dom z prawdziwą historią
Historia szkoły w Harszu sięga czasów króla Stanisława Leszczyńskiego, który był fundatorem drewnianego budynku. Obecna forma murowanego budynku powstała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to szkoły i kościoły były fundowana z okazji stulecia państwa pruskiego. Dokładna data jest niestety nieznana, wszelka dokumentacja spłonęła podczas pierwszej wojny światowej. Budynek został częściowo zniszczony podczas wojny i później odremontowany, na co wskazywać mogą przedwojenne fotografie, na których okna otwierały na zewnątrz.
Po wojnie w szkole nadal odbywały się zajęcia. Szkoła została zamknięta w 2000 roku. 4 lata później zostało tchnięte w nią nowe życie. Od samego początku jest to miejsce z duszą i historią. Wśród gości Starej Szkoły znaleźli się np. Niemcy, który chodzili do tej szkoły przed wojną. Jednym z odwiedzających była także córka pierwszego polskiego dyrektora szkoły.
Dziś Stara Szkoła służy naszym gościom
Stara Szkoła powstawała stopniowo. Początki adaptacji budynku na cele turystyczne były zmaganiem się z nieremontowanym od lat wnętrzem, który tylko z zewnątrz pięknie się prezentował. Gruntowny remont pozwolił także zgłębić historię szkoły – jedna z opasek drzwiowych miała ukryty list przewozowy z 1917 roku. Lata własnoręcznej renowacji, kolekcjonowania mebli i gadżetów w stylu lat 30., 40. i art deco pozwoliły zamienić szkołę w Harszu na Starą Szkołę – jedno z najpiękniejszych miejsc na Mazurach.
Stara szkoła to ponad 500 metrów, w tym dwa dostępne dla gości salony (na parterze i strychu) oraz 9 klimatycznie urządzonych pokojów, każdy z łazienką i każdy w innym stylu. W Starej Szkole mile widziane są również domowe zwierzaki – bez dodatkowych opłat.
Na dachu Starej Szkoły znajdują się dwa bocianie gniazda. Co roku ich lokatorzy przemierzają pół świata, by złożyć u nas jaja i wychować młode. Z naszego podwórza oraz z okien niektórych pokojów można śledzić życie w kilku innych pobliskich gniazdach.